top of page
  • talbe4

הדרכת כתיבה עסקית ביום רביעי הקרוב

את התמונה הזו שמתי רק כדי

לא תעניין אותך, לפחות יהיה משהו

נחמד ומעורר השראה להביט בו.מכאן, הטקסט מיועד לכותבי תוכן,

קופירייטרים ובעלי עסקים.

הקריאה על אחריותך בלבד:

אני אתחיל מהסוף: בטקסט הזה שתלתי 17 טכניקות כתיבה סיפוריות מתקדמות, שנועדו למכור לך בלי שהמוח שלך ירגיש שמנסים למכור לך.

והאמת היא שזה די מטומטם. הרי הרגע כתבתי שאני מוכר לך, אז איך בדיוק אני הולך להחביא עכשיו את העובדה הזו? היא הרי ממש שמה, מול העיניים שלך, מתקלחת עם הרבה קצף לבנבן ושרה משהו של מאיר אריאל או של ניק קייב, קאם סייל יור שיפס אראונד מי, כנראה. אז איך אפשר להוריד ממנה את העיניים?

אי אפשר. גם לא צריך, האמת.

כל מה שצריך זה להוריד את הרגליים שלך למטה, במדרגות (כי המעלית מקולקלת), ולסגור לה את השיבר הראשי לדירה. כשזה יקרה, העובדה הזו תפסיק להתקלח, תקלל באיזו שפה עובדתית אקזוטית, קאם לוס יור דוגז אפון מי, ותיעלם בתוך קשת בועות סבון ססגוניות. גם מהעולם וגם מהתודעה שלך. רק הקצף ישאר.

בא לך לרדת איתי, לעשות את זה?

בכיף. זה רק שמונה קומות, ואז צריך לפתוח את ארון המים האדום ולסג –

אה, כן. שכחנו את מספר הדירה.

כסססס.

*

נראה לך שאנחנו נישבר?

לא.

ו... אנחנו לא הולכים לטפס ברגל שמונה קומות בחזרה. יש גבול והאמת היא שעדיין לא הכרנו ואני קצת חושש ממך. אולי זה אפילו הדדי. תיכף נכיר, אבל קודם נצטרך לפתור את עניין המקלחת הזו.

הפיתרון שלי: אנחנו נתחכם ונסגור את השיבר לכל הבניין. שיסריחו כולם, שיתלוננו בעירייה, אכפת לי מהם? ולך, אכפת מהם? לא באמת. מה שמעניין אותך עכשיו זה לספור טכניקות כתיבה בטקסט הזה, שאולי שמת לב שהן קיימות ואולי לא, בין הזמזומים של קאם סייל יור שיפס אראונד מי, לקחת אותן ממני ולהתחיל לעשות מהן כסף.

אני מניח שכבר שמת לב לטכניקה אחת או שתיים. יש לך שכל, והנושא הרי חשוב לך. אומנות הכתיבה מזרימה לך כסף טוב לכיס, או שהיתה אמורה כבר להזרים. קופי, תוכן, סטוריטלינג, כל המילים היפות האלה, הן אלה שמניעות את הכלכלה, ויותר חשוב: הן יכולות להניע חלקים שמנמנים ממנה עמוק לתוך הכיסים שלך.

אבל בשביל זה צריך לדעת לכתוב כדי למכור. טו מייק א ליטל היסטורי בייבי, אוורי טיים שמספרים סיפור!

ואת זה כבר למדת, הרי. זה הבייסיקס.

אבל יש רק בעיה אחת קטנה.

*

הבייסיקס כבר לא ממש עובדים.

הדברים שקוראים להם סטוריטלינג, הדברים שכולם למדו, הנוסחאות, הטמפלייטים, כבר לא עובדים כמו פעם. למה? כי כולם למדו אותו דבר וכולם עושים אותו דבר.

וכולם כבר מכירים את "מסע הגיבור" (מכירים אותו לא נכון, אגב) וכולם כבר שמעו את סיפור האשפתות הידוע, על ההוא שבא מכלום, וניסה והצליח ואז נכשל כי הוא פספס משהו, ואז ניסה שוב וגילה את האור ועכשיו הוא מחלק אותו לאחרים. שמעו בכל כך הרבה גרסאות שזה יצא להם מהאוזניים. פיתחו עמידות לזה.

רק לחשוב על זה שהייתי מספר לך את סיפור האשפתות האישי שלי, איך התחלתי כקופי כאן, ופיטרו אותי, והלכתי למקום אחר, ושוב זרקו אותי, ואז למדתי את הסוד הגדול של קופי שמניע למכירה שתמיד עובד ואחרי שהצלחתי בענק ולהביא לך שקית הקאה עכשיו, נכון? כי אף אחד כבר לא מאמין לשיט הגנרי הזה.

היום צריך יותר.

ויש יותר. יש טכניקות אמיתיות, מטורפות, לספר סיפור מרתק - ואולי כדאי לך להכיר אותן, כי הן אלה שיביאו לך לקוחות, ויביאו ללקוחות שלך לקוחות. רק צריך להוציא מהראש את העובדה שבקומה השמינית, שעד עכשיו עוד מתקלחת עם קצף ושרה ספרינגסטין.

ניק קייב, אני יודע. רק בדקתי ערנות.

*

אבל קודם נכיר יותר לעומק.

אני לא יודע אם ידעת, אבל אני מספר סיפורים שיווקיים, פרסומיים ואומנותיים משנת 1993 אחרי הספירה. סטוריטלינג, נו. התחלתי כמוך, כנראה, אבל התפתחתי קצת אחרת. ובאלפי שנות קיומי כתבתי מיליוני אתרי אינטרנט, מרכזי מבקרים, סרטונים, כתבות תוכן (שני מיליון מאלה). ניהלתי קריאייטיב פה, הייתי שותף שם, ועכשיו אני המנהל האומנותי של בית העורכים: הוצאה לאור שמוציאה ספרים מדהימים, גם לסופרי ביכורים.

ספרים שמי שמתחילים לקרוא פשוט חייבים לקנות.

ויש לנו סוד.

*

הסוד שלנו: הבנה אמיתית של אומנות הסיפור – מהצד של הסיפור.

הסיפור הוא כוח הטבע הגדול ביותר, ולמעשה היחיד, שהמציאה האנושות. סיפורים מוצלחים שינו את העולם פעם אחר פעם, הרגו מאות מיליונים והולידו מיליארדים. ו...

מספרי הסיפורים הטובים בעולם הם, מה לעשות, הסופרים הטובים בעולם.

ואנחנו לומדים אותם. כל כך טוב אנחנו לומדים אותם, שאנחנו יודעים לעשות את הקסמים שלהם אפילו יותר טוב מהם.

וכותבי תוכן, וקופירייטרים, ואנשים כמוך בדיוק, צריכים גם לדעת את הקסמים האלה. כי זה סטוריטלינג מרושע - עם כוונות טובות.

*

אני אסיים בהתחלה. בטקסט הזה שתלתי 17 טכניקות כתיבה סיפוריות מתקדמות, שנועדו למכור לך בלי שהמוח שלך ירגיש שמנסים למכור לך.

אם זה הצליח לי, אז אני אראה אותך במפגש הקרוב, החינמי, בו אני הולך לפרק ולחשוף חלק מהן. חלק שישדרג גם את הטקסטים שלך פי אלף. אולי יותר. זה בטוח יאפשר לך למכור את עצמך ללקוחות, ולמכור עבור הלקוחות שלך.

2 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page